Sır Isaac Newton Kimdir ?

Sır Isaac Newton Kimdir ?

Sir Isaac Newton (1643-1726) İngiliz matematikçi, fizikçi ve bilim insanıdır. Newton tüm zamanların en büyük bilim adamlarından biri olarak bilinir ve mekaniğin, yer çekiminin ve hareketin yeni kanunlarını geliştirmiştir. 17. Yüzyılın bilimsel devrimi 1687’de Newton tarafından yazılan Principia Mathematica eseri etrafında şekillenir. Araştırmaları fizik ve matematik ile sınırlı olmayıp; optik, din ve simya konularını da kapsar.

Newton’ın Gençlik Yılları

Sir Isaac Newton, 1643’de bir Noel günü fakir bir çiftçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası o doğmadan üç ay önce öldü. Annesi sonradan yeniden evlendi. Ama üvey babası ile Isaac’in arası pek iyi değildi. Bu da süregelen bir sürtüşmeye sebep oluyordu. Genç Isaac okula Lincolnshire’daki King’s School da başladı. Isaac okuldaki en iyi öğrencilerden biriydi ama öğrenciliğini tamamlayamadan annesi onu okuldan aldı ve çiftçilik yapmasını istedi. Okul müdürünün yoğun çabası ve ısrarı ile ancak okula dönüp öğrenimi tamamlayabildi. Final sınavlarını çok iyi notlarla geçti. Bu da onun Cambridge’deki Trinity College’de eğitimine devam edebilmesinin yolunu açtı.

Cambridge Yılları

Cambridge’de gerçekten ilgilendiği alanlar olan matematik, fizik ve optik ile uğraşma fırsatını buldu. O sırada eğitim büyük ölçüde Aristotle’in öğretilerine dayanıyordu. Isaac’in esas ilgisini çeken çalışmalar ise Rene Descartes gibi modern matematikçilere aitti. Isaac Newton matematiksel problemleri kavrama konusunda çok büyük bir kapasiteye sahipti ve bu problemlerin peşini arkasındaki gizi çözmeden bırakmıyordu. Bir işe bu denli yoğun odaklanabilme yeteneği onu zaman zaman dünyadan koparıyordu. Belki de bu sebepten kadınlar için ayıracak çok az zamanı vardı. İlk gençlik yıllarının romantizmi ona pek uğramadı ve ömür boyu hayatını yalnız yaşadı.

Sir Isaac Newton, tarihin gördüğü en büyük dehalardan biri olarak anılır. Elbette bu görüşün şekillenmesinde onun matematik ve fizik bilimlerine yaptığı büyük katkılar rol oynamıştır. Bilim alanındaki pek çok başarısından yalnızca birkaçı calculus teorisinin geliştirilmesi, teleskopun icadı ve yer çekiminin keşfidir.

Calculus Teorisinin Geliştirilmesi

http://4.bp.blogspot.com/-HH2EjEnp7gk/Vb6LSxwa8SI/AAAAAAAAACk/uCbV9JLhHTg/s1600/cal.jpg

Maalesef, Leibniz Newton ile aynı dönemlerde calculus üzerinde çalışıyordu. Leibniz çalışmalarının sonucunu yayınladığında, Newton’ın kendisinden kopya çektiğini iddia etmesi ikili arasında bir nefret ilişkisi doğurdu. Bu büyük nefret Leibniz’in 1713’deki ölümüne değin sürdü ve sadece İngiliz fizikçileri değil, matematikçileri de etkiledi hatta kıtanın sınırlarını aştı.

Newton’ın Matematik Alanındaki Başarıları:

Genelleştirilmiş binomiyal teorisi, Newton yöntemi, üçüncü dereceden iki değişkenli polinomlar, flüksiyon yöntemi ve Pi sayısı için yeni formül geliştirilmesi matematik alanındaki başarılarından sadece bir kısmını oluşturur.

Newton’ın Bilimsel Çalışmaları

Optik: Newton sayesinde optik alanında büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu dalda en büyük başarısı beyaz ışığı prizmadan yararlanarak renklerine ayırmayı başarması ve spektrumunu göstermesidir. Gökkuşağının açıklamasını yapan da yine o olmuştur.

Teleskop: Teleskopun gelişmesine önemli ve büyük katkılarda bulundu. Ancak, fikirleri Hooke tarafından eleştirilince kamuya açık bilimsel tartışmadan çekildi. Hayatı boyunca Hooke için düşmanca bir tavır takındı ve onunkine karşıt görüşler geliştirdi.

Mekanik ve yer çekimi: Ünlü kitabı Principia Mathematica’da, bugün modern fiziğin dayandığı hareketin üç temel yasasını açıkladı. Gezegenlerin hareketleri de yine aynı kitapta ele alınmıştır.

Newton’ın Başına Düşen Elma

Hiç kuşkusuz Sir Isaac Newton ile ilgili en popüler hikâye nasıl başına düşen bir elma ile bir aydınlanma yaşaması ve yerçekimi yasasını açıklaması olmuştur. Ağaçtan düşen elmaları gözlemlemesi bu fikri geliştirmiş olmasına katkı sağlamış olabilirse de, Newton ve arkadaşları bu öyküyü biraz abartarak anlatmış ve bugüne kadar gelmesini sağlamışlardır.

Newton’un Dini İnançları

Newton sadece bir bilim adamı değil aynı zamanda inançlı bir Hristiyan’dı ve bilimden arta kalan zamanlarını dini konulara ayırıyordu. İncil’i her gün okur ve okuduklarının Tanrı’nın sözleri olduğuna inanırdı. Fakat, İncil’in Hristiyanlarca yorumlanmasını tatmin edici bulmuyordu. Söz gelimi kutsal üçleme felsefesini reddediyordu. Onun inancı Hz. İsa ile Tanrı’yı birbirinden ayıran Aryanizm’e daha yakındı.

Newton- İncil’in Şifresi

Newton ilk dönem Kilisesi’nden çok etkilenmiştir. İncil’i okumak ve araştırmak için her gün mutlaka birkaç saatini ayırırdı. İncil’in gizli şifresini çözeceğine inancı tamdı. Dedikodulara bakılırsa o bir gül haçlıydı. Newton’un dini inançları o dönemde ciddi bir utanca sebep olabilirdi. Bu sebeple, görüşlerini saplantı noktasına varıncaya dek kendine sakladı. Doğası gereği de gizden hoşlanmış, düşüncelerini paylaşmaktan kaçınmıştır. Ancak ölümünden sonra dini notlarını tuttuğu kutu bir rahip tarafından açılmış ve halk ile paylaşmak için şok edici bulunmuştur. Bu sebepten uzun yıllar bu notlara erişim saklı kalmıştır.

Newton ve Simya

Newton simyaya da ilgi duyuyordu. Pek çok nesne ile deney yapmış, deneylerinde çoğunlukla cıva kullanmıştır. Beklenenden erken gelen ölümü ve son zamanlarındaki rahatsızlıkları kanında bulunan yüksek seviyedeki cıva ile ilişkilendirilmiştir.

1703’de Royal Akademi’nin bir üyesi olmuştur ve dört yıl sonra da nane uzmanlığı işi kendisine verilmiştir. Newton bu işi çok ciddiye aldı ve resmi olarak olmasa da İngiltere’yi gümüş standarttan altın standarta geçirmekten sorumluydu.

Newton sıradışı bir dâhiydi. Evren onu hep büyüledi ve ömrü boyunca gizli kalmış sırların peşinden gidip onları keşfetmeyi istedi. Keskin zekası ve odaklanabilme gücüyle, bilim dünyasına pek çok alanda büyük katkılarda bulundu. Eşine zor rastlanır bir insan olduğu açıktı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.