“Çukur” daki Nietzsche 

Ekranların favori dizilerinden olan Çukur yeni sezon bölümleri ile geçtiğimiz Pazartesi akşamı başladı. Nietzche sahnesi ise kısa sürede gündeme düştü

“Çukur” daki Nietzsche 
20 Eylül 2019 Cuma 19:37

Koçovalı ailesinin küçük oğlu Yamaç’ın (Aras Bulut İynemli tarafından canlandırılıyor) psikologu ile konuştuğu bir sahnede filozof Nietzche demesi  büyük çoğunluk tarafından belki farkedilmedi bile ama psikoloji ve felsefeye meraklı olanlar bu ismi kaçırmadılar. 

Zaten Alman filozof Nietzsche sosyal medyada iddialı cümleler paylaşmaya meraklı olanların sözlerini sık sık paylaştığı bir isim. Anlatmaya çalıştığı düşünceler ise her zaman üzerinde çok tartışılan fikirler oldu. Sadece sözleri ile değil Nietzsche bıyığı ile de ünlü olan bir isim. Albert Einstein’ın dil çıkararak verdiği poz kadar ünlü bir bıyık o. 

Kimdir Bu Nietzsche?

1844 yılında o zamanki Prusya topraklarında olan Lützen köyünde doğan Nietzsche daha yirmili yaşlarda Antik Yunan kültürü hakkındaki merakının sonucu profesör ünvanını aldı. Esas çalışmalarını kitapları üzerinde yoğunlaştırmıştı. Ünü bu yazdıklarıyla psikoloji ve felsefe camiasında hızla yayılıyordu ama kendisi kesinlikle mutsuz bir insandı. 44 yaşındayken sokakta sahibinden dayak yiyen bir ata dıoğru koşarak ona sarılması ve seni anlıyorum diyerek haykırması ile başlayan zihinsel çöküşü 1900 yılında ölene kadar devam etti. Papaz olan ama o küçükken ölen babası, ailesinden kalan ve sürekli onu etkileyen anne, teyze, kızkardeş, anneanne gibi kadınlar, ilk yıllarda aldığı dini eğitim onda sürekli isyan duygusu yaratmıştı. Günümüzde Friedrich Nietzsche “Beni öldürmeyen güçlendirir” gibi sözlerle, Hitler’in üstün insan teorisine temel olduğu iddia edilen sert görüşleriyle ve Irvin D. Yalom tarafından yazılan Nietzsche Ağladığında isimli romanla tanınıyor. “Tanrı öldü, onu biz öldürdük” sözü ruhunda kopan fırtınaların örneği gibidir. Ama sözünü ettiğiniz roman aynı zamanda filozofumuzun insan yanlarını da ortaya koyar. Örneğin Nietzsche hüngür hüngür ağladıktan sonra romanın pek çok düğümü çözülür. Bu romanda başka bir ünlü isim olan Sigmund Freud da konuya dahildir. Nietzsche Ağladığında isimli kitabı yaz kitabı, kış kitabı, bahar kitabı diye ayırmadan her mevsim okuyabilirsiniz. Kitaplara meraklı olan herkesin, ister büyük olsun isterse küçük, kitiphanesinde olması gereken bir eserdir. Friedrich Nietzsche kimdir sorusu bize çok değişik bir insanı anlatmaktadır. Çukur gibi magazinsel bir dizide sözü edilecek kadar ünlü bir kişiliği böylece tanımış olacaksınız.  

Nietzsche’nin Fikirleri ve Kitapları

Nietzsche hayatı boyunca kıskançlıkların etkisi altında kaldı. Ve her zaman insanın kıskançlığını itiraf edince rahatlayacağını iddia etti. Böylece asil bir biçimde yenilgiler kabul edilebilir, insan en içteki arzuları ile yüzleşebilirdi. Hristiyanlıkla da hiç arası yoktu. Ona göre dinlerde intikam alamama beceriksizliği affedicilik olarak sunuluyordu. Hatta “Avrupa medeniyetinde iki büyük narkotik vardır; Hristiyanlık ve alkol” diyordu. Zaten kendisi de genç dönemleri geçtikten sonra hayatı boyunca su ve süt içmiştir. 

Kitapları arasında yer alan “Böyle Buyurdu Zerdüşt” artık dünya klasikleri içindedir. Ecco Homo, Deccal, Şen Bilim diğer kitapları arasındadır. Kitaplarından bahsedildiği zaman ünlü Nietzsche sözleri konusuna değinmeden olmaz. Bu sözlerin her zaman derin anlamı ve ruhu sarsma özelliği vardır. Ama üzerinde çok konuşulduğu ve popüler olduğu sürece bu derin anlamın ve yıkıcılığın ortadan kalktığı da fark ediliyor. Anlaşılması zor olan bir felsefecinin sıradanlaştırılması gibi bir şeydir bu yaşanan ve doğru mudur, yanlış mıdır, ayrı bir konudur. 

Ünlü Nietzsche sözlerine şu örnekleri verebiliriz;

  • Az şeye sahip olanın köleliği de az olur. Yaşasın asil yoksulluğum.
  • B,r ülkede akıl ve sanattan çok servete değer veriliyorsa bilin ki o ülkede keseler şişmiş ama kafalarboşalmıştır. 
  • Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır. 
  • Müzik olmadan hayat hata olurdu. (Bu sözle birlikte ünlü filozofun müzikle çok ilgilendiğini ve Wagner ile yakın arkadaş olduğunu belirtmek gerek. Kendisinin yirmili yaşlarda 43 beste yaptığı da bilinmektedir. )
  • Gerçekten kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?
  • Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür. 
  • Ruh arayanda ruh yoktur.
  • Eylem ve vicdan genellikle uyuşmaz. 
  • Gür ırmaklar kendileriyle birlikte pek çok çalı çırpıyı sürükler. Gür ruhlar da pek çok aptalı beraberinde götürür. 
  • Sevilmiş olma isteği kendini beğenmişliğin en büyüğüdür. 

Nietzsche ve Kadınlar

Okunduğu üzere, örneklerini verdiğimiz bu düşünceler gerçekten şaşırtıcıdır, bu nasıl bir insan böyle dedirtecek cinstendir. Nietzsche Ağladığında romanı ile bu insanı sanki daha yakından tanırız. Çok ilginç olan bir başka husus da filozofun kadınlar hakkındaki düşünceleridir. Çocukluğunu birlikte geçirdiği ailesinin kadın üyleri, sonrasında onun aşkına cevap vermeyen kadınlar Nietzsche’nin ruhunda kadınlara karşı derin bir nefret yaratmıştır. Öyle Buyurdu Zerdüşt isimli kitabında “Kadınlara mı gidiyorsun, kırbacını al” sözünü yaşlı bir kadına söyleymesine rağmen sanki gerçek hislerini ortaya koyuyor gibidir. Ecce Homo isimli kitabında geçen “Dikkate alınmayan bahtsız kadınlar, doğurganlığını kaybetmiş eşitlikçi kadınlar… hepsi beni seviyor ve ben onlara kendimi parçalatmak istenediğim için şanslıyım” diyen satırlar en basit anlamda şaşırtıcıdır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.